Leczę zęby dzieci i dorosłych, wszystkim Pacjentom zapewniając możliwie bezbolesne zabiegi, miłą atmosferę podczas wizyt oraz najlepszą opiekę dentystyczną.
Profilaktyka stomatologiczna – co szkodzi, a co pomaga zębom?
Jako lekarz stomatolog dokładnie wiem, co najbardziej szkodzi zębom. Moim Pacjentom udzielam porad, które pomagają im uniknąć niespodziewanego bólu zębów i wielu niepotrzebnych wizyt u dentysty. Poniżej prezentuję kilka często powtarzających się w rozmowach mitów, których rozwianie sprawi, że profilaktyka stomatologiczna będzie skuteczniejsza.
Toffi i krówki szkodzą zębom bardziej niż czekolada
Fakt
Tego typu słodycze zaliczają się do tzw. produktów kleistych, które zalegają na zębach i są trudne do usunięcia. Ten fakt jest bardziej istotny niż jedynie zawartość cukru w słodyczach. Chcąc uniknąć próchnicy, warto dbać o to, aby wszelkie słodkie substancje jak najszybciej usuwać z powierzchni zębów, dlatego po zjedzeniu słodyczy lub wypiciu słodkiego napoju powinno się zawsze umyć zęby. Najmniej szkodliwa dla zębów jest gorzka czekolada – zawiera mniej cukru, a także substancje wykazujące działanie bakteriobójcze.
Lepiej zjeść pudełko czekoladek na raz, niż delektować się nimi przez cały dzień
Fakt
Delektowanie się czekoladkami przez cały dzień oznacza całodniową ekspozycję zębów na szkodliwy cukier. Lepiej więc zjeść słodycze za jednym razem (ich ilość dla zębów jest nieistotna) i jak najszybciej dokładnie umyć zęby.
Chipsy nie szkodzą zębom, bo nie zawierają cukru
Mit
Skrobia, z której w znacznej mierze składają się chipsy, zostaje rozłożona w ślinie na cukry proste, a więc nie jest to przekąska bezpieczna dla zębów.
Cola rozpuszcza zęby
Mit
Cola oraz inne napoje gazowane zawierają bardzo dużo cukru, ich spożycie jest więc niewskazane. Informacja o rozpuszczaniu zębów przez colę jest jednak nieprawdziwa.
Nowoczesna pasta całkowicie wystarczy do skutecznej profilaktyki
Mit
Poprawna profilaktyka stomatologiczna to więcej niż mycie zębów. Codzienne dokładne szczotkowanie to konieczność i podstawa. Cukier zawarty w spożywanych przez nas pokarmach może jednak działać degradująco na zęby niezależnie od naszej higieny, dlatego konieczne są też regularne kontrole u stomatologa.
Guma do żucia może zastąpić mycie zębów między posiłkami
Fakt/Mit
Guma bez cukru może działać wspierająco w profilaktyce próchnicy. Żucie gumy powoduje bowiem zwiększone wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby, wypłukuje zanieczyszczenia i rozpuszcza kwasy z żywności, chroniąc przed kamieniem nazębnym. Chociaż guma nie może zastępować skrupulatnego szczotkowania, jest jednak pomocna, kiedy nie mamy możliwości, aby umyć zęby po posiłku.
Picie mleka pomaga chronić zęby
Fakt
Mleko zawiera wapń, który jest budulcem zębów i kości, a więc pozytywnie na nie wpływa. To samo tyczy się przetworów mlecznych jak jogurty, sery, kefir czy maślanka.
Palenie szkodzi zębom
Fakt
Palenie tytoniu nie tylko wpływa negatywnie na estetykę zębów, powodując ich żółknięcie, ale też uszkadza błonę śluzową jamy ustnej. Ponadto nikotyna, przedostając się do krwi, wywołuje zmiany w naczyniach krwionośnych.
Kawa i herbata zmieniają barwę zębów
Fakt
Istnieje wiele produktów żywnościowych, które mogą negatywnie wpłynąć na barwę szkliwa. To kawa i herbata, ale też czerwone wino, coca-cola, soki owocowe czy papierosy. Białe, nieestetyczne przebarwienia w formie plam może spowodować też nadmiar fluorków, które znajdują się m.in. w zielonej herbacie.
Alkohol ma dobry wpływ na zęby, ponieważ dezynfekuje jamę ustną
Mit
Napoje alkoholowe nie dezynfekują, często zawierają też szkodliwe cukry. Substancje chemiczne zawarte w alkoholu mogą spowodować też powstawanie tzw. nadżerek, czyli uszkodzeń szkliwa, które prowadzą do ubytków. Alkohol szkodzi więc zębom. Do dezynfekcji jamy ustnej służą zaś specjalne preparaty stomatologiczne.
Gryzienie orzechów wzmacnia zęby
Mit
Produkty bardzo twarde, jak skorupa orzecha, nie wzmacniają zębów, a mogą spowodować jego uszkodzenie lub nawet złamanie. Gryzienie i żucie wzmacnia jednak dziąsła, dlatego warto spożywać produkty umiarkowanie twarde takie jak np. skórka chleba czy surowa marchew.