Zęby mają to do siebie, że potrzebują różnych zabiegów. Rozmaite działania dentystyczne wykonywane są w celu uchronienia zębów przed próchnicą i zagwarantowania im jak najlepszego zdrowia. Jednym z zabiegów, które niewątpliwie pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu uzębienia, jest lakowanie. Wykonuje się je szczególnie małym dzieciom, ponieważ to właśnie one wykazują największe zapotrzebowanie na tego rodzaju działanie.
Charakter lakowania
Na czym właściwie polega lakowanie? Otóż związane jest ono z zastosowaniem specjalnej substancji zwanej lakiem. Ma ona na celu wypełnić bruzdy i zagłębienia występujące w zębach, jednak nie te, które są skutkiem działania czynników chorobowych, tylko te, które mają charakter naturalny i obecne są w uzębieniu już od samego początku. Lakowanie ma więc charakter prewencyjny. Chodzi w nim nie tyle o to, żeby zaradzić niekorzystnym zmianom, lecz o to, żeby w ogóle nie dopuścić do powstania chorobowych stanów. Lakowanie na celu zabezpieczyć najbardziej newralgiczne obszary uzębienia, by uniemożliwić próchnicy przypuszczenie ataku na najsłabsze punkty.
W realizowaniu funkcji lakowania pomaga niewątpliwie skład laku, który dobrany jest specjalnie tak, aby zapewniać jak najlepsze działanie. Preparat ten jest przygotowywany w oparciu o specjalne żywice, które mają do siebie to, że wchodzą w korzystne reakcje ze szkliwem zębów i w konsekwencji zapewniają uzębieniu znaczne wzmocnienie. Innymi składnikami laku, które niewątpliwie odgrywają korzystną rolę, są natomiast jony fluoru. Odpowiadają one za remineralizację szkliwa, które jest konieczne do utrzymania zębów w zdrowym stanie.
Podsumowując, lakowanie nie jest procesem niezbędnym, jednak jego wykonanie niewątpliwie wzmacnia zęby i zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. A ponieważ lepiej zapobiegać chorobom, zanim wystąpią, niż leczyć je już po zaistnieniu, to zdecydowanie warto wykonać lakowanie. Przyniesie to tylko same pozytywne skutki.